Máte strach z létání? Takto ho můžete ovládnout

Letíte poprvé a máte strach z létání? Nebo jste už několikrát letěli a přesto se strachu z létání nemůžete zbavit? Vyzkoušejte naše tipy, které vám pomohou se strachem z létání bojovat.

Strach je přirozenou reakcí člověka – máme ho, když jdeme poprvé do školy, když máme pronést přípitek, když vcházíme do letadla. Strach z létání je pochopitelný. Usedneme do velkého stroje, který se s námi vznese do vzduchu – chybí nám pevná půda pod nohama a pak si ještě ke všemu vybavíme ty katastrofické filmy a nejrůznější seriály o leteckých nehodách…

Strach z létání zažeňte

Tak takto by to nešlo. První rada zní – zbavte se negativních myšlenek! Nechcete si přece vyzkoušet sebenaplňující se proroctví na vlastní kůži! Myslete pozitivně, a když na vás přijde černá myšlenka a vy si začnete představovat padající letadlo, rychle ji zažeňte.

Sdílejte ho s ostatními

Pokud cestujete s rodinou, přítelem nebo kamarádem, svěřte se jim, že máte strach z létání. Je to lidské a sdílená starost je poloviční starost. Zařiďte si to tak, abyste seděli vedle svého partnera a on vás mohl držet za ruku. Opravdu to pomáhá.

StockSnap / Pixabay

Pomůže vám  správné dýchání

Až se usadíte do letadla, pohodlně se opřete, připoutejte se, zkuste relaxovat a pravidelně dýchejte. Klidně zavřete oči, abyste nemuseli vnímat prostor letadla. Představte si, že jste na vaší vysněné dovolené.

Na alkohol opatrně. Může spíše uškodit

Často můžeme slyšet rady – dej si panáka, on tě ten strach přejde. Dobře, jeden panák na kuráž snad nevadí. Ovšem dejte si pozor. Pokud se opijete, nemusí vás kapitán pustit do letadla!

Pomůže vám i osobní zkušenost

Před rokem mě čekal první let na Krétu. Bála jsem se opravdu hodně. Když jsem si sedla do letadla, celý prostor se mi zdál velmi stísněný, bušilo mi srdce a zdálo se mi, že omdlím. Příteli jsem doslova drtila ruku. Pak kapitán nahodil motory a letadlo se rozjelo a vzlétlo. Vůbec to nebolelo!

A opravdu mi pomohlo, když k nám kapitán promluvil. Měl velmi příjemný a uklidňující hlas. Letušky nám pak rozdaly snídani a já jsem se naprosto uklidnila. Dnes už panický strach z létání nemám, i když hluboký respekt cítím pořád.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *