Vyvracíme mýty a potvrzujeme fakta: přiberu, když přestanu kouřit?

Přestat kouřit a nepřibrat – to je snem drtivé většiny osob, které se se zlozvykem s názvem „kouření“ již nějakou dobu potýkají. Jejich snahy o skoncování s touto nebezpečnou závislostí končí v drtivé většině neúspěchem. Za ním většinou stojí slabá vůle, pohodlnost daného jedince, ale také obavy z nárůstu hmotnosti. A právě tomu, jaký vliv má kouření na naši váhu se budete věnovat na následujících řádcích.

Kouřím a hubnu

Ano, pokud do svého těla pravidelně vpravujete nikotin a další toxické látky v cigaretě obsažené, může se u vás projevit nechutenství, snížená chuť k jídlu i úbytek hmotnosti. Jelikož vykouřená cigareta významně zasahuje do metabolizmu zažívacího ústrojí, zpomaluje vyprazdňování žaludku, urychluje peristaltiku a zlepšuje vyprazdňování, energetický výdej je u pravidelných kuřáků rychlejší, než u osob, které tomuto nešvaru neholdují. Bohužel tento „hubnoucí návod“ má ovšem více nebezpečných negativ, než pozitivních stránek a jako metodu ke snižování hmotnosti jej tedy v žádném případě nemůžeme, ba ani nechceme doporučit.

Chci přestat kouřit a nepřibrat

Ano, to je možné. Je ovšem nutné nastavit poměrně přísný režim a zaměstnat své tělo i mysl. Dietology a odborníky je v takovém případě doporučováno snížit svůj každodenní příjem zhruba o 800 kJ a začít se věnovat nějakému druhu sportu. Zapomeňte na hladovění, přestaňte se užírat nelibými pocity! Klasickou cigaretu vyměňte třeba za tu elektronickou, u níž můžete korigovat obsah nikotinu, jenž do svého těla vpravujete, nazujte tenisky a vydejte se vstříc příjemnému jarnímu počasí. V takovém případě zabijete pomyslné dvě mouchy jednou ranou. Nejen, že po dlouhé zimě rozhýbete své tělo, ale také mu dopřejete perfektní očistnou kúru a detoxikaci, za níž se vám rádo odmění. Obrňte se trpělivostí, vsaďte na silnou vůli a buďte si jisti, že žádané výsledky se dříve či později dostaví.

cigarette-666937_1280
Přiberu, když přestanu kouřit?