Raspberry Fruit Plant Berry Food  - MarHUn / Pixabay

Jak zlepšit pleť i paměť? Pomocí chutných malin, které jsou plné zdraví prospěšných látek!

Báječně chutnají v letních dezertech, ale také samotné. Hodí se do domácích limonád a sorbetů, děti je milují s cukrem nebo v doma vyrobených nanucích. Maliny jsou prostě symbolem léta, ale také zdraví. Obsahují totiž celou řadu zdraví prospěšných látek, vitamínů a antioxidantů, které účinně stimulují imunitní systém, bojují proti rakovinnému bujení, ale také zlepšují paměť.
Současně přinášejí krásu, využití tak najdou v pleťových maskách nebo peelingu. Kromě plodů však léčí také listy, které mají své čestné místo v lidovém léčitelství.

Z klášterních zahrad do širokého okolí

Ostružiník maliník, nebo také maliník obecný, znali již Římané. Jejich vlivem se také rostlina rozšířila po Evropě, pěstováním malin se zabývali ve středověku hlavně mniši v klášterech, od 16. století se začaly maliníky objevovat také v okolních zahradách. Dnes existuje celá řada klasických červenoplodých maliníků, malinoostružiníků nebo beztrnných či žlutoplodých odrůd a kultivarů, ze kterých si vyberete ten nejlepší pro vaši zahradu.

Tip pro vás: Vyzkoušejte doplněk stravy s Omega 3

Některé druhy navíc plodí až do prvních mrazíků, při teplém počasí během podzimu není zvláštností, že opět vykvetou a přinesou úrodu ještě jednou.

Výborné na posílení imunity

Maliny obsahují významné množství vitamínu A, řady B i C. Céčka na posílení imunity obsahují dokonce 26,2 mg na 100 g ovoce, což je srovnatelný obsah jako mají mandarinky. Současně jsou významným zdrojem vápníku, draslíku, hořčíku, fosforu a železa a celého spektra antioxidantů, mimo jiné selenu, luteinu, lykopenu nebo zeaxantinu. Tyto antioxidanty významně napomáhají regeneraci zraku, ale účinně také zamezují šíření volných radikálů, zhoubnému bujení i vzniku trombózy.

Obsažené flavonoidy prospívají nervové soustavě a zlepšují činnost mozku, proto by měli zobat maliny všichni při učení slovíček nebo přípravě na důležitou schůzku.

Fruits Raspberries Blueberries Bowl - MrGajowy3 / Pixabay
MrGajowy3 / Pixabay

Na krásnou pleť

Pro vláčnou a vyživenou pokožku stačí nanést rozdrcené maliny na obličej, jemné masírování pecičkami slouží jako přírodní peeling na zbavení černých teček a vyčištění pleti. Olej vylisovaný z malinových semínek obsahuje vitamín E, který chrání pokožku před škodlivými účinky slunečního záření. Není však vhodné jeho použití namísto opalovacího krému, spíše jen jako doplněk pro hydrataci. Listy z maliníku mají nezanedbatelnou úlohu naproti tomu v lidovém léčitelství.

Odvar z listů se používá na hojení ran, naopak čaj reguluje trávení a funguje proti průjmu, pomáhá při střevních zánětech, ale také harmonizuje hormonální výkyvy a zmírňuje bolesti a křeče při menstruaci. Zároveň je výborný na hubnutí, protože čaj z listů z maliníku, ostružiníku a olše zamezuje ukládání tuků v těle.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *