Očkování proti klíšťové encefalitidě

Je tu jarní období a teplé dny stále více klepají na dveře. Člověka táhne ven nádherné slunečné počasí, ale lidé nejsou sami, kdo si rád vyrazí do přírody na čerstvý vzduch. Sluneční paprsky a letní teploty lákají ven i mnohá zvířata a k rizikům patří už tradičně zvýšený výskyt klíšťat.

Bohužel, klíšťata přenášejí pro člověka nepříjemná onemocnění. Konkrétně se jedná o boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Aktivita klíšťat trvá přibližně v období od března do října. Přesný výskyt aktivity klíšťat však závisí také na jiných faktorech, jde například o venkovní teplotu a vlhkost vzduchu.

Klíšťatům se tedy nejvíce daří tam, kde se vyskytují listnaté a smíšené lesy, parky, zahrady a také mají rádi okolí vodních ploch. Proti borelióze se lze preventivně chránit, což je také jedinou pomocí. Do přírody se vypravujte oblečeni do světlejších barev, nezapomeňte na dlouhé rukávy a dlouhé nohavice. Preferujte procházení se po zpevněných cestách. Dále je vhodné používat speciální repelenty. Jakmile se vrátíte z přírody domů, důkladně se prohlédněte. Pokud dojde k propuknutí boreliózy, musí se léčit antibiotiky.

Proti encefalitidě je nejúčinnější ochranou očkování. Klíšťová encefalitida je klíšťovým zánětem mozku. Vzhledem ke stále se zvyšujícímu výskytu klíšťat se toto očkování doporučuje provádět. Očkování se doporučuje všem věkovým skupinám.

Nejmenší závažnost onemocnění prožívají děti, ale s vyšším věkem roste i snížená imunita a klíšťová encefalitida zapříčiňuje vážnější průběh mnohých zdravotních problémů. Očkování proti klíšťové encefalitidě se provádí v ordinaci praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Očkovat se můžete nechat celoročně, ale nejdoporučovanější jsou zimní měsíce. Očkování proti klíšťové encefalitidě je složeno ze tří hlavních dávek. První dvě dávky dostanete v období mezi jedním až třemi měsíci, třetí dávka následuje 5 – 12 měsíců po dávce druhé.

makamuki0 / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *