Coffee Coffee Beans Hot Drink  - geralt / Pixabay

Jaký je rozdíl mezi výběrovou a komoditní kávou a která z nich je kvalitnější?

Podobně jako u vína můžete narazit na charakteristiky jako například výběr z hroznů či výběr z bobulí, stolní víno, slámové víno a další, i u kávy se produkce odlišné kvality označuje konkrétními termíny. Co se skrývá za výběrovou kávou a čím je specifická káva komoditní?

Výběrová káva a její výhody

Lidé, kteří milují kávu a chtějí si ji vždy dopřát v té nejvyšší kvalitě, by se měli zajímat o to, jak poznat opravdu kvalitní zrna. Vypěstovaná káva je v závislosti na své kvalitě dělena na kávu výběrovou a kávu komoditní. Toto dělení je pouze základní, existuje samozřejmě celá řada dalších variant kávy. Jestliže je káva označena jako výběrová, je pravděpodobné, že bude čerstvá, prošla bez úhony náročnými kvalitativními testy a je možné detailně dohledat její původ. Kromě toho je výběrová káva také pěstována v příhodných podmínkách, které odpovídají jejím nárokům v půdě, která je zásobena živinami a její sběr proběhl ručně. To znamená, že každé zrnko bylo pečlivě posouzeno a teprve poté se dostalo až k vám. Výběrová káva je samozřejmě kvůli vyšší pracnosti také dražší. Kvalitu ale poznáte již při prvním napití. Někteří výrobci se specializují výhradně na výběrovou kávu, například tchibo kapsle jsou plněny výhradně tímto typem kávy z různých končin světa.

Co je to komoditní káva?

Zjednodušeně řečeno, za komoditní kávu lze považovat ten zbytek. Tedy více než 95% kávy vyskytující se na trhu. Nelze říci, že by šlo o kávu nekvalitní, spíše se jedná o kávu pro běžnou konzumaci určenou především na doplnění hladiny kofeinu. Chuťový zážitek je v jejím případě spíše slabší. Přesto víte-li, jak připravit kávu, je možné i z tohoto typu kávy uvařit opravdu skvělý nápoj. U komoditní kávy ale obvykle nemáte šanci zjistit dobu jejího sběru ani původ zrnek. Nikdo vám nezaručí ani kvalitu. Tu lepší komoditní kávu s celými zrny skupují kavárny, ta horší se objevuje v obchodech. Můžete se pro zajímavost podívat, zda káva, kterou jste si přinesli ze supermarketu má celá zrna anebo nalámaná.

Kapsle jsou zárukou kvality

Jestliže se vůbec nechcete zabývat původem a kvalitou vaší kávy, vsaďte rovnou na to nejlepší. Kupujte tchibo kapsle, které v sobě mají jen tu nejdelikátnější kávu. Díky nim snadno připravíte vždy skvěle chutnající nápoj, aniž byste se museli učit postup jeho přípravy.

Coffee Beans Seed Cup Caffeine - Ri_Ya / Pixabay
Jaký je rozdíl mezi výběrovou a komoditní kávou a která z nich je kvalitnější?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *