Ohromující léčivé účinky ananasu

Ananas známe a jedli jsme ho všichni – sladké ovoce, bohaté na nutriční látky. Pro zajímavost doslovný překlad pro ananas z anglického jazyka zní “smrkové jablko”, neboť svým tvarem připomíná šišky smrků. V Evropě jako první ochutnali ananas Španělé a to díky cestovateli Kryštofovi Kolumbovi, který ho dovezl z Ameriky. Ve středověku byl ananas drahý a servíroval se pouze na okázalých banketech. V současné době se jedná o běžně dostupnou potravinu.

V zemích Jižní Ameriky je toto ovoce vysoce ceněno nejen pro svou výbornou chuť, ale hlavně pro své léčivé účinky. Požitím jednoho pohárku ananasového džusu přijme vaše tělo kolem 82 kalorií, 1 gram tuku, žádný cholesterol, 2 mg sodíku, 22 gramů celkových sacharidů a 1 gram bílkovin.

Unsplash / Pixabay

Léčivé vlastnosti ananasu

  1. Prevence astmatu

Konzumací ananasu výrazně snižujete riziko vzniku astmatu. Jednou z hlavních zdraví prospěšných živin je beta karoten, který se vyskytuje i v mangu, papáji, meruňkách, brokolici, dýni a mrkvi.

  1. Krevní tlak

Věděli jste, že zvýšený přísun draslíku snižuje krevní tlak? Denní doporučená dávka je 4700 mg draslíku a 3 dcl ananasového džusu obsahují cca 400 mg draslíku, tedy přibližně stejně jako 100 gramů banánu nebo 100 gramů brambor, obě tyto potraviny jsou označovány za draslíkové “bomby”.

  1. Rakovina

Ananas je bohatým zdrojem vitaminu C a spolu s beta karotenem a enzymem bromelain předcházejí formování volných radikálů, jež mohou způsobovat rakovinu. Stravu bohatou na beta karoten by si především měli oblíbit muži, neboť chrání před rakovinou prostaty.

  1. Cukrovka

Diabetikům s diabetem typu 1 odborníci konzumaci ananasu jen doporučují. Studie ukázaly, že díky stravě bohatou na vlákninu měli nižší hodnoty krevního cukru. Nemocní s cukrovkou typu 2 taktéž docílili zlepšení hladin krevního cukru, lipidů a inzulínu.

  1. Trávení

Ananas obsahuje mnoho vody a vlákniny. Konzumací tohoto ovoce předcházíte nepříjemné zácpě, podporujete zdravý trávicí trakt.

  1. Plodnost (fertilita)

Ukázalo se, že strava bohatá na živiny podporuje zvýšenou plodnost. Zejména vitamin C, beta karoten, měď, zinek a kyselina listová.

  1. Hojení ran a zánětů

Ananas obsahuje enzym bromelain, který má téměř stejné vlastnosti jako tělu vlastní proteolytické enzymy produkované slinivkou. V důsledku onemocnění slinivky nebo při pokročilém věku dochází k omezení jeho tvorby, bromelin ho naštěstí dokáže zastoupit. Kromě toho příznivě působí na otoky, modřiny a jiná poranění, výrazně zkracuje dobu hojení a zmírňuje bolestivost spojenou s úrazem či operací. Také se používá u zánětů šlach.

  1. Pokožka

Vitamin C v ananasu regeneruje pokožku v důsledku silného slunečního záření. Brání tvorbě vrásek, celkově zlepšuje texturu pokožky. Vitamin C má také svou roli při tvorbě kolagenu – podpůrného systému vaší kůže.

  1. Pevnost kostí

Ananas napomáhá udržovat kosti pevné, protože obsahuje až 75% denní doporučené dávky manganu (myslí se průměrný 400 gramový ananas). Mangan je totiž naprosto nezbytný pro udržování silných kostí a pojivové tkáně.

Unsplash / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *