Ověřte si, zda netrpíte hyperaktivním močovým měchýřem

Máte 10 sekund na to, abyste našli toalety. Ne, nejedná se o novou bojovou hru. Takový stres mohou zažívat lidé, kteří trpí častým a intenzivním nucením na močení, jehož příčinou může být např. hyperaktivní močový měchýř.

Určitě jste si už někdy položili otázku, jaký má vlastně objem močový měchýř. Objem močového měchýře je přibližně 600 – 800 ml. To ale neznamená, že v tomto „zásobním balónku“ tvořeném hladkou svalovinou a vystlaném sliznicí uchováváme běžně půl litru moči. Nutkání močit pociťujeme obvykle již při naplnění na 150 – 300 ml.

Specifické příznaky hyperaktivního močového měchýře

Časté nucení na moč

Pokud dochází k nucení každou hodinu, každých 15 minut, nebo dokonce ještě častěji, měli bychom myslet na to, že nejde o normální stav a hledat příčinu. Jednoduše, pokud dochází k nucení častěji než 8× denně, jde o jasný varovný signál.

Nucení na močení

Potřeba okamžitě vyhovět velmi silnému nucení. Člověk má pocit, že by jinak moč neudržel.

Neschopnost udržet moč – inkontinence

Objeví se tak náhlé a tak silné nucení na moč, že se člověk pomočí dříve (byť jen třeba částečně), než stačí doběhnout na WC.

Noční močení

Pacienta probudí nucení na moč několikrát za noc. Mnoho pacientů sice moč udrží, ale často jen za cenu enormního psychického vypětí. Hyperaktivní močový měchýř vysílá poplašné signály a nebere ohled na situaci, ve které se člověk právě nachází. Nemilosrdně přeruší koncert, procházku, večeři, práci nebo sex. Náhlé nucení na močení se může dostavit v jakoukoli chvíli.

Máte navštívit lékaře?

Určitě ANO. Za příznaky hyperaktivního močového měchýře se někdy může skrývat i vážnější problém. Neváhejte se proto včas svěřit svému obvodnímu lékaři, urologovi nebo gynekologovi. Pokud není shledáno vážnější onemocnění, je zbytečné se s těmito obtěžujícími příznaky trápit, když často je možné se jich léčbou zbavit.

Podrobné informace o hyperaktivním močovém měchýři najdete na Internetu. Získáte přehled o lécích používaných na prvním místě, ale také o nefarmakologických alternativách. Mnohé se můžete dozvědět z živé diskuse pacientů a lékařů specialistů, kde se můžete i přímo objednat k odbornému lékaři. Objednat se můžete i na stránkách, kde naleznete i sebehodnotící test, který se vztahuje přímo k tomuto onemocnění.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *