Průjem u dětí nikdy nepodceňujte

Střevní problémy patří mezi nejčastější onemocnění dětí. V kolektivu se průjem snadno přenese i na ostatní, a pokud dítě snědlo něco nevhodné, tělo reaguje stejným způsobem. V rozvinutých zemích jsou průjmy způsobené viry nebo bakteriemi a jen zřídka parazity. Virové průjmy u dítěte začínají teplotou a zvracením, krátce poté se přidává průjem. Dětem s virovým průjmem je špatně, ale často nevypadají nemocné.

Co je průjem?

Řídká až vodnatá stolice, častější než 3 až 5 krát denně. Stolice může být s příměsí pěny, hlenu, krve. Tento stav je zpravidla provázen bolestmi bříška – kolikou.  Příčinou bývá onemocnění trávicího systému, ale může být také průvodním znakem jiných závažných onemocnění. Nekomplikovaný průjem zmizí po jednom nebo dvou dnech. Průjem nesmíme podceňovat, protože zejména pro kojence a batolata je nebezpečný z důvodu rychlého odvodnění organismu a velké ztráty důležitých minerálních látek.

Deset rad jak na průjem

 1. Dostatek tekutin
 2. Dušené a lehká jídla
 3. Slané tyčinky
 4. Med se zázvorem
 5. Podpora pro děti, které kojíte
 6. Toto ze stravy určitě vynechejte – švestky, meruňky, broskve a husté ovocné sirupy, dále by děti neměly pít čisté mléko
 7. Originální jogurt
 8. Jablečný odvar
 9. Heřmánkový čaj
 10. Nepřestávejte kojit

Recepty – dietní opatření při průjmových onemocněních

Rýžový odvar

 • Malým dětem podáváme pouze vodu z rýže, starším dětem celý vývar i s rýží.  Pokud to odmítá, můžeme přidat trošku rozmixovaného banánu.

Mrkvová polévka

 • 500 g mrkve očistíme, nakrájíme na malé kousky, přidáme 1 litr vody a vaříme asi 1 1/2 hodiny, pak rozmixujeme na jemnou kaši.

Dušená mrkev s rýží a vločkami

 • Mrkev nastrouháme nahrubo, zalijeme vařící vodou, vsypeme omytou rýži a ovesné vločky. Vše uvaříme do měkka a rozmixujeme.

Pudink rýžový nebo kukuřičný

 • Rýži uvaříme do měkka rýži (nebo použijeme kukuřičnou instantní kaši) a lehce osladíme.

Bramborová kaše s jablky

 • Povaříme společně, scedíme a za tepla rozmačkáme nebo rozmixujeme podle věku dítěte.

Dušená mrkev s rýží a vločkami

 • Mrkev nastrouháme, zalijeme vodou, vsypeme omytou rýži a ovesné vločky, rozmixujeme.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *