Jak zdravě zhubnout

Zbavit se nadbytečných kil je přání mnoha žen i mužů. V honbě za štíhlou postavou často zkoušíme různé “zázračné” a často i drastické diety. Extrémní hubnutí ale může být pro organismus nebezpečné, a proto je nutné hubnout opatrně a především zdravě. Ideální je hubnout pod dohledem odborníka na výživu. Pokud ale váháte s návštěvou výživové či obezitologické poradny, poradíme vám, jak hubnout, aniž byste ohrozili své zdraví.

Pozor na „zázračné diety“

Existuje spousta přípravků na hubnutí a redukčních diet, které slibují okamžitou ztrátu nadbytečných kilogramů. S největší pravděpodobností půjde o diety pro tělo nezdravé, někdy i nebezpečné. Většina z těchto „zázračných“ diet je založena na velmi drastickém snížení kalorického příjmu. Pro tyto diety je typická velká ztráta svalové hmoty, zpomalení metabolismu, zvýšené ukládání tuků, nedostatek vitamínů a minerálů, jojo-efekt, neustálý pocit hladu, podrážděnost, nervozita, únava, vyčerpání a zhoršení zdravotního stavu.

Hladovění a nezdravé diety způsobují zažívací a zdravotní problémy.

 

Hubnutí začíná v hlavě

Pro zdravé hubnutí je důležitá správná motivace. Je třeba si uvědomit, co hubnutím získáte  (zlepšení zdravotních problémů, koupím si krásné šaty, nezadýchám se při chůzi aj.) a co budete muset naopak obětovat (budu muset nad jídlem přemýšlet, omezit sladkosti, cvičit aj.). Převažují-li benefity, hubnutí vám půjde lépe, protože budete vědět, proč tak činíte.

Zdravé hubnutí

Základem zdravého hubnutí je zdravé stravování, které jde vždy ruku v ruce se zdravým životním stylem. Zdravé stravování je založeno na pestrém a vyváženém jídelníčku.

Denní příjem živin

Denní příjem živin by měl tvořit 35 % bílkovin, 50 % sacharidů a 15 % tuků. Ke snídani jsou vhodné obiloviny, mléčné výrobky a ovoce. Sacharidy konzumujte v první polovině dne. K večeři se zaměřte na bílkovinné pokrmy, např. sýry, mléčné výrobky, luštěniny, zeleninové saláty s masem a ryby. Místo těstovin, rýže a knedlíků jako přílohu podávejte čerstvou či dušenou zeleninu. V žádném případě tělu neprospívá hladovění. Pokud máte mezi hlavními jídly hlad, dopřejte si např. zeleninu s tvarohem, jablko nebo oříšky.

Bez dostatku zeleniny a ovoce nezhubnete.

Bílkoviny, tuky a sacharidy

Pro zdravou redukci hmotnosti je nutné zabezpečit organismu dostatečný příjem bílkovin pro ochranu svalové hmoty. Zdrojem bílkovin je libové maso, sýry, ryby, tvaroh, zakysané mléčné výrobky aj. Tuky jsou ideální ty s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6 (řepkový a olivový olej, mořské ryby jako sardinky, tuňák, losos, makrela, treska, vlašské ořechy aj.). Pro organismus jsou zásadní komplexní sacharidy, které najdeme zejména v obilovinách, bramborách, rýži aj. Jednoduché sacharidy (cukry) jsou pro organismus nejméně vhodné.

Nezapomínejte na vlákninu a pitný režim

Vláknina pomáhá trávení a způsobuje rychlejší zasycení. Dostatečný příjem vlákniny zajistíme konzumací jedné porce zeleniny ke každému jídlu. Pro zdravé stravování je dodržování pitného režimu velmi důležité. Doporučuje se pít čistou vodu, případně neslazené minerální vody či čaje. Vyvarovat byste se měli sladkých limonád a džusů.

Hlavní zásady zdravé redukce hmotnosti

  • Omezte příjem nevhodných tuků, ale kvalitní tuky nevynechávejte.
  • Snižte příjem cukru (sladkostí, sladkých nápojů aj.).
  • Zařaďte do jídelníčku zeleninu (400-500 g/den) a ovoce (200 g/den).
  • Dbejte na dostatečný příjem mléčných výrobků (kysané, ne příliš tučné).
  • Snižte obsah soli (do 4-6 g/den).
  • Dodržujte pitný režim.
  • Stravujte se pravidelně.
  • Dbejte na pestrost vašeho jídelníčku.

Zdravé hubnutí můžete podpořit 14denní detoxikační kúrou DetoxElixeer MAX pro celkovou očistu těla. Unikátní bylinný komplex představuje rychlou a efektivní cestu pro celkovou očistu těla. Byliny obsažené v DetoxElixeer MAX, jako je smetánka lékařská, ostropestřec, yuka a další přispívají k detoxikaci organismu, podporují zdraví detoxikačních orgánů a pomáhají je chránit před účinky volných radikálů, a navíc chrání buňky před oxidativním stresem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *