Létání a těhotenství? Je nutno dbát na bezpečnost

Jste těhotná a čeká vás cesta letadlem? Do kdy mohou těhotné ženy létat? A jaké rizika jsou s létáním v těhotenství spojená? Na co si dát pozor?

Těhotenství je pro řadu žen radostné období. Nicméně je spojené i s řadou omezení, kdy těhotné ženy nemohou například pít alkohol, kouřit a obecně by na sebe měly být opatrné. To platí i v případě létání v těhotenství.

Létání a těhotenství je doporučováno jen do 28. týdne

Většina leteckých společností umožňuje těhotným ženám létání do 28. týdne těhotenství bez lékařského potvrzení. Může se stát, že některé letecké společnosti budou po těhotné ženě chtít podepsat prohlášení, že není v pokročilejším stádiu těhotenství.

Mezi sedmým a devátým měsícem těhotenství, resp. mezi 28. a 36. týdnem vás do letadla pustí v případě, že předložíte potvrzení od lékaře, že vám při letu nehrozí nebezpečí. Od 36. týdne těhotenství vás většina leteckých společností již nepřepraví.

O bezpečnost dítěte kvůli detektorům na letišti se bát nemusíte – většinou využívají elektromagnetické pole nízké intenzity, což pro dítě nepředstavuje riziko.

Skitterphoto / Pixabay

Zdravotní rizika spojená s létáním

I z počátku těhotenství si dejte pozor na rizika spojená s létáním – především pokud vám hrozí potrat (např. jste již v minulosti prodělala potrat nebo vaginální krvácení). Určitě se před letem poraďte se svým gynekologem.

Při dlouhém sezení hrozí riziko vzniku krevních sraženin, proto se čas od času v letadle projděte, protáhněte si nohy a kotníky. To se netýká pouze těhotných žen, ale i ostatních pasažérů.

Těhotná žena a letadlo

Těhotná žena by si v letadle měla zajistit takové místo, které jí umožní nerušeně vstát, protáhnou se, pohodlně si natáhnout nohy a relaxovat. Těhotné ženy občas potřebují častěji na toaletu – i v tomto případě se vám bude hodit místo v uličce. Jestliže trpíte nevolnostmi při cestování, vyberte si sedadlo nad křídlem nebo v přední části letadla, kde nebudete tolik cítit „trhání“ při vzletu nebo přistání.

Nezapomeňte si přibalit svetr navíc, pokud by vám byla zima. Hodí se také polštářek, kterým si podepřete bedra. V letadle také oceníte pohodlné oblečení.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *