Poznali byste v přírodě kotvičník? Víte, jaké látky mohou za jeho zázračné účinky?

Kotvičník zemní latinsky Tribulus terrestris je poměrně nenápadná rostlina, kterou však najdete i v našich končinách. Roste především v oblastech okolo řek, rybníků a dalších vodních zdrojů, protože ke své existenci vyžaduje dostatečnou vlhkost. Charakteristicky žluté květy na popínavé rostlině dosahující výšky až 70 cm jsou nepřehlédnutelné. Kotvičník si můžete klidně nasbírat a nasušit pro vlastní potřebu, mnoho studií ale dokázalo, že mnohem vyšších účinků dosahuje kotvičník pocházející ze zemí s vyššími ročními teplotami, například z Bulharska.

Nejdůležitější složkou kotvičníku jsou saponiny

A samozřejmě platí, že čím vyšší obsah saponinů v kotvičníku, tím je extrakt kvalitnější. Kromě saponinů obsahuje kotvičník také velké množství vitamínu C, třísloviny, glykosidy a další látky. Právě jeden z nejdůležitějších steroidních saponinů obsažený v kotvičníku Protodioscin dokáže u mužů pozvednout hladinu testosteronu a podpořit opravdu kvalitní erekci. Zároveň pomáhá se snižováním krevního tlaku a zvyšováním odolnosti vůči stresu a civilizačním chorobám. Kotvičník je také jedním z nejsilnějších přírodních adaptogenů, který tělu pomůže přizpůsobit se neustále se zvyšujícím nárokům moderní doby. Kotvičník by měly užívat i osoby s poruchou ledvin, protože podporuje jejich správnou funkci a zároveň působí močopudně. Jeho účinky ocení i ti, kteří trpí vysokým krevním tlakem či vysokou hladinou cholesterolu, ale také lidé pod psychickým tlakem, který vede v mnoha případech k depresím a pocitům vyhoření. Hlavní vlastnosti kotvičníku však jsou spojeny s mužskou plodností a sexuální vitalitou. Možná je méně známo, že tyto účinky má kotvičník i u slabšího pohlaví.

Účinky kotvičníku skvěle podpoříte konzumací guarany

Tato jihoamerická liánovitá rostlina, jejíž plody využívali domorodci jako univerzální lék a životabudič je vyhledávána i současnými lidmi jako poměrně účinný životabudič upravující potíže s trávením, únavou či impotencí, ale také neduhy spojené s premenstruačním syndromem. Účinky guarany a kotvičníku se vzájemně doplňují, proto v některých případech narazíte i na doplňky stravy kombinované z obou těchto bylinek.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *