Život nám přináší různá překvapení a nové skutečnosti. Většinou je nepochopitelné, když se u nás projeví například celiakie nebo jiné podobné autoimunitní onemocnění, které má za následek to, že musíme nějak omezit svůj dosavadní jídelníček.
Právě celiakie se může projevit kdykoliv v dospělosti, nejčastěji pak mezi 20. – 30. rokem věku. Příčiny jsou různé. Někteří odborníci uvádí, že hlavním problémem je v současnosti výroba nekvalitních a biologicky málo hodnotných levných potravin.
V dnešním světě, kdy se mnoho lidí rozhoduje, co koupí dle slevových akcí, je to velký problém. Na pultech obchodů se objevují průmyslově zpracované potraviny s dlouho trvanlivostí, jejichž výrobní náklady jsou nízké. Důsledkem je využívání stabilizátorů, konzervantů a další chemie.
Takto upravené potraviny mají neblahý vliv na imunitu populace již od kojeneckého věku. Právě toto je často zmiňováno jako příčina nárůstu alergií, atopií, celiakií a dalších autoimunitních chorob.
Nemoci související s lepkem
Nejzávažnější je z medicínského hlediska celiakie. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém vzniká imunitní reakce na lepek ve sliznici tenkého střeva. Důsledkem toho je zeslabení sliznice a tím způsobená porucha vstřebávání potravin.
Další formou je potravinová alergie na lepek, při níž lepek vyvolává alergickou reakci. Důsledkem této reakce jsou různé formy bolestí a problémy spojené se zažíváním.
Třetím problémem týkajícím se lepku je jeho intolerance, při níž pacient po požití lepku udává zažívací obtíže, po vysazení naopak jejich zlepšení či vymizení. V případě, že se s některou výše zmíněnou nemocí setkáte, tak hledáte možnosti, jak zmírnit nebo zcela eliminovat její projevy.
U celiakie přetrvává nesnášenlivost celoživotně a je částečně geneticky určena. Spouštět ji mohou rotaviry či adenoviry. V současnosti je tato choroba nevyléčitelná, při dodržování bezlepkové diety však vymizí všechny její příznaky.
Bezlepková dieta
V případě, že máte nějaké zdravotní komplikace a jejich příčinou může být lepek, je nutné ho ze stravy úplně odstranit a zkusit, zda vám pak bude lépe. Bohužel neplatí, že by člověk přestal konzumovat pouze pečivo a jeho problémy se vyřeší. Lepek se nachází skrytě v mnohých potravinách, které mohou působit problémy.
Prvně je tedy při bezlepkové dietě doporučené jíst dobré tvrdé sýry, tvaroh, jogurty a kysané mléčné výrobky, libové maso, kvalitní šunku, vajíčka, ovoce, zeleninu, rýži, pohanku, jáhly, luštěniny a brambory.
Vyhnout se musíte výrobkům z klasické mouky včetně knedlíků, pizzy, strouhanky, zapovězené vám budou těstoviny, vločky, kroupy, lámanka, krupice, sójová a jiná rostlinná masa, sladkosti, zmrzliny, pudingy, uzeniny kromě výše zmíněné šunky.
Skrytě na lepek můžete narazit v různých omáčkách, dresincích, kečupech, hořčicích i v tatarské omáčce. Stejně tak je dobré si uvědomit, že pivo obsahuje slad a tudíž při jeho pití dostáváte opět do těla lepek.
Pokud se nutnost bezlepkové diety objeví u vašich dětí, tak je nutné kontrolovat veškerou dětskou stravu, kterou nepřipravíte doma. Mnohé obsahují lepek, který najdete i ve sladkostech, žvýkačkách, cereáliích nebo v předsmažených hranolkách, které mohou být obaleny v mouce. Někdy si možná budete připadat jako detektiv, když budete zjišťovat, z čeho se vaše jídlo skládá.
Jídelníček při bezlepkové dietě
Dobrou zprávou ovšem je, že bezlepkové výrobky jsou v současné době dostupnější a jejich sortiment je o dost širší než před lety. Při použití mouk jako je čiroková, rýžová, pohanková si můžete upéct svůj vlastní bezlepková chléb.
Oželet nemusíte ani křupavé langoše, na které použijete pouze bezlepkovou mouku a bezlepkové droždí. Mouky, které neobsahují lepek, najdete ve specializovaných e-shopech, prodejnách zdravé výživy, ale také v běžných supermarketech.
Stejně tak je možné pořídit i hotové směsi k upečení chleba. I ostatní výrobky bez lepku jsou běžně k dostání. Koupíte tedy bezlepkové pudingy, ovesné vločky, müsli, různé sypké směsi na přípravu kaší, těstoviny nebo už hotové chleby, muffiny nebo koláče. Nevýhodou je vyšší cena oproti klasickým výrobkům z mouky, ale pokud vašemu zdraví vysazení lepku opravu prospěje, tak je tato investice nutná.
Jakmile se začnete stravovat bezlepkově, tak už se v potravinách budete snadno orientovat sami a najdete si mezi produkty své oblíbence. Stejné to je s recepty, najdete jich ve speciálních kuchařkách nebo na internetu mnoho.
Pozor si ale dejte na výrobky, které se prezentují jako bezlepkové, ale jsou vysoce průmyslově zpracované a vašemu tělu nepřinesou žádný benefit.