Červená kukuřice nebo fialový květák? Vypadá to jako nesmysl, ale takové odrůdy skutečně existují. Jste-li poněkud skeptičtí, pokud jde o jejich poživatelnost a chuť, máte alespoň jednu jistotu – vaši zahradu teď nikdo nepřehlédne. Tato okrasné zelenina, popř. jejich plody (pozor – ne ve všech případech jsou jedlé) jsou nápadné svým vzhledem – zahradu oživí a obohatí novými tvary a barvami. A ještě si na některých z nich pochutnáte!
Brukev zelná (Brassica oleracea)
Sází se na podzim a kvete na jaře. Na podzim a v zimě zpestří zahrádku svými bílými, růžovými nebo nafialovělými listy. Hodí se i do květináče – buď samostatně, nebo jako skupina několika rostlin. Můžeme ji zasadit na skalku nebo jí olemovat okraje květinových záhonů. Má radši vlhčí a slunná místa; pokud jde o kvalitu půdy, je poměrně nenáročná, spokojí se s obyčejnou zeminou. Je to dekorativní rostlina, nekonzumuje se.
Kolokvinta obecná (Citrullus colocynthis)
Patří mezi oblíbené tykvovité rostliny. Pěstuje se v mírně vlhké půdě. Plody, které se objevují koncem srpna, se používají jako dekorace. Zpočátku jsou zelené, zráním zežloutnou. Doporučuje se plody dotýkající se země podestlat trochou slámy, tím zabráníme jejich hnití. Po sklizni, abychom předešli změknutí plodů, je možné je skladovat několik týdnů venku. Kolokvinty jsou silné a toxické přírodní projímadlo.
Artyčok zeleninový (Cynara scolymus)
Artyčok se nejčastěji konzumuje vařený a s octovou zálivkou. Pokud mu dáme čas, kvete nádhernými modrými nebo fialovými květy. Ale pozor – musíme si vybrat: buď květy, nebo plody. Chceme-li obdivovat jeho květy, musíme se vzdát plodů. Rostlina vyžaduje propustnou a dobře prohnojenou půdu a hodně slunce. Je lépe ji zasadit ve větší vzdálenosti od živých plotů a stromů. Sází se na jaře, plody sklízíme v srpnu a v září.
Kukuřice setá (Zea mays)
Kukuřice je nejvíce pěstovanou plodinou na světě. Existují i barevné varianty, například kukuřice-jahoda, jejíž klas má tvar a barvu tohoto ovoce. Za zmínku stojí i kukuřice obrovská, která dosahuje výšky až 10 metrů a její klasy měří 60 cm. Sází se začátkem května a sklízí se na podzim.
Květák (Brassica Botrytis)
Tato odrůda vyniká živými barvami. Připravuje se stejně jako bílý květák, i když chuť je trochu odlišná. Pokud vás jeho barva nepřesvědčí na talíři, oceníte ji v zahradě – záhon s touto zeleninou rozhodně nepřehlédnete. Květák vyžaduje úrodnou, dobře prohnojenou půdu. Sází se od března do dubna a sklízí se v říjnu.
Slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus)
Příbuzná slunečnice, tato vytrvalá rostlina z čeledi astrovitých, se pěstuje pro své jedlé hlízy. Na pěstování je nenáročná, dobře snáší zimu, proto pozor, aby se v zahradě příliš nerozrostla. V září a říjnu můžeme obdivovat nádherné, výrazně žluté květy. Platí pro ni totéž co pro artyčok – musíme volit mezi jedlými hlízami a květy.
Paprika (Capisicum annuum)
Tato ozdobná rostlina kvete na jaře. Na podzim a v zimě se objevují žluté, oranžové, červené až fialové plody, které zdobí zahradu do doby, než nastanou příliš studené noci. Může se pěstovat venku i v interiéru. V době růstu rostliny /červenec, srpen a září/ je třeba ji dobře zalévat. Papričky jsou toxické, slouží pouze jako dekorace!
Pepino Gold – hruškový meloun (Solanum muricatum)
Jediný zástupce ovoce v našem seznamu. Jedná se o polozapomenutou rostlinu, která se pěstuje podobně jako rajčata. Zahradě dodá exotický nádech. Pochází z Jižní Ameriky a chutí připomíná hrušku a meloun zároveň. Plody jsou poměrně velké, zeleno-oranžové s fialovými proužky. Seje se na slunná místa po skončení mrazů a sklízí se v srpnu nebo září.