Léčivé účinky meduňky lékařské
Posiluje imunitu, srdce i cévy
Tato bylinka je zdrojem vitamínů skupiny B a C, chlorofylu, flavonoidů, ale i tříslovin a silic. Díky obsahu B vitaminů dokáže meduňka posílit sliznice dýchací i trávicí soustavy, dodat potřebnou energii, přeléčit zánětlivá onemocnění nervů a také zvýšit kvalitu vlasů i pokožky. Vitamín C ochrání buňky, podpoří imunitu a také přispěje k tvorbě kolagenu důležitého pro elasticitu cév, kloubů, chrupavek, šlach i kůže.
Chlorofyl – zelené barvivo obsažené v meduňce svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky důkladně pročistí vnitřní tělesné orgány od patogenních bakterií, virů a plísní. Vytváří tak podmínky pro tvorbu správné mikroflóry, která brání vzniku infekcí, zánětů, alergii, astmatu a mnoha jiných onemocnění. Jeho regenerační aktivita podporuje rychlejší hojení a obnovu kožní tkáně při poraněních a úrazech. Kromě toho chlorofyl pomáhá při krvetvorbě a léčbě anémie, pro kterou je typická únava, zadýchávání, bušení srdce i migrény. A pokud vás trápí chronická žilní nedostatečnost, srdečně – cévní i neurologické onemocnění, určitě sáhněte po této bylince. Obsahuje totiž množství flavonoidů, které jsou nápomocné nejen při zmíněných potížích, ale zlepšují i průtok krve cévami a podle nových vědeckých výzkumů se ukázaly jako účinné v boji se škodlivými mikroby a chřipkovými infekcemi.
Léči zápaly, migrény i deprese
V meduňce najdeme i nezanedbatelný obsah éterických olejů, které nazýváme silice. Jsou to vonné látky s terapeutickými účinky, které pronikají do organismu vdechnutím, aplikací na kůži i vnitřním užitím. Konkrétně meduňka je zdrojem citralu a citronelalu – olejů, které jí dodávají příjemnou citrónovou aroma, která léčí. Svými mimořádnými antiseptickými a protiplísňovými účinky jsou tyto oleje skvělým přírodním prostředkem při léčbě bakteriálních infekcí, neutuchajícího kašle, zánětech dásní, hrdla, mandlí, zubů, plic, jater, střev i ledvin. Možná jste nevěděli, ale vynikají i zklidňujícími vlastnostmi. Při vdechnutí se dostávají do čichového centra v mozku, odkud ovlivňují naše emoce a vyvolají přímou reakci nervového systému. Dokáží tím navodit pocit spokojenosti a uvolnění, pomoci při migrénách, depresích a stresu, uvolnit křeče či zlepšit schopnost lépe se soustředit a zapamatovat si. Pozitivně tak ovlivňují celkové duševní zdraví. Při vdechování silice pronikají i do plic a odtud přímo do krevního oběhu a vnitřních orgánů, kde dochází k hojivému efektu.
Příprava léčivého oleje z meduňky
Při výrobě oleje z meduňky vezměte 2 hrsti její čerstvých nebo sušených listů, vložte do skleněné nádoby a zalijte přírodním olejem. Vhodný je například řepkový nebo olivový. Nádobu uzavřete a nechte 20 dní louhovat. Potom směs přeceďte. Olej uchovávejte v skleněných dózách na tmavém místě. Potírejte jím ekzémem postiženou pokožku, špatně se hojící rány po úrazech, po štípnutí či bodnutí hmyzem i popáleninách. Při zánětech hrdla, průdušek, žaludku, kloubů i močového ústrojí užívejte 1 čajovou lžičku denně. Uleví se vám.
Meduňku lékařskou si můžete zakoupit ve formě čaje, oleje, tablet, tinktury, kapek i sirupu.