Kouříte? Vadí vám cigarety a chcete se své závislosti na kouření zabvit? Nemáte dost silnou vůli? Nevíte, jak moc vám cigarety uškodí, nebo si jejich pčinky nechcete raději ani uvědomovat? O negativním vlivu kouření na lidský organismus bylo popsáno skutečně hodně stran. Škodlivost cigaret je ve skutečnosti individuální záležitostí. Někteří kuřáci si dopřávají i krabičku denně a nikdy se nebudou muset potýkat s žádným onemocněním plic. Jiným stačí pár let a nevyhnou se onemocnění. Rizikovost je nižší u dýmek a doutníků, ale stále zde trvá možnost onemocnění díky kouření.
Pokud kuřáci přestanou s kouřením, plíce se mohou navrátit do původního stavu do cca pěti let. Šance tady je. Ovšem to se netýká osob, kterým byla diagnostikována chronická obstrukční plicní nemoc – CHOPN. Průběh nemoci se však během nekouření zpomalí. Rozhoduje reagování na léčbu a na stadium nemoci.
Bohužel, hodně škodí i tzv. pasivní kouření. Plicní nemoci se tedy vyskytnou i u lidí, kteří sami nekouří, ale musí se z nějakého důvodu delší dobu pohybovat v zakouřeném prostředí. Jedná se hlavně zaměstnance restaurací, kaváren a barů, kde je povoleno kouřit a díky pracovnímu poměru nelze toto prostředí změnit. V případě problémů, třeba u výskytu kašle, je dobré se obrátit na specialisty a nechat se vyšetřit. Následně může být navržena vhodná léčba.
Pokud porovnáte škodlivost normální a elektronické cigarety, je druhá zmíněna z hlediska zdraví bezpečnější. Uvádí se mnohonásobně menší riziko škodlivosti. Elektronická cigareta je u mnohých cestou k odvykání kouření, ale lékaři není doporučována. Kouření je sice o něco „zdravější“, ale stále se jedná o zlozvyk, se kterým se musí radikálně skončit, pokud chcete dát kouření navždy sbohem. Navíc elektronické cigarety nemusí vyhovovat každému. Levné varianty navíc nejsou zcela bezpečné a údajům na obalu se nedá mnohdy moc věřit.