Karnitin je kvarterní amoniová sloučenina a derivát aminokyselin lysinu a methioninu – podílí se na mnoha fyziologických procesech. To je také nazýváno karnitin, L-karnitin, vitamin B11, vitamin A.
Objev vitaminu T
Vitamín T byl objeven v roce 1905 vědci Krimbergom Gulevich s využitím výtažků ze svaloviny savců. Samotný název L-karnitinu znamená “maso”. V roce 1958, vědec Fritz ukázal, že látka je schopna spalovat tuk v mitochondriích. Tento objev byl vyhrazen pro vitamin T jako rozhodujícího faktoru zajišťující spalování tuků při metabolismu. Naše tělo neustále potřebuje hodně energie. Pochází z bílkovin, tuků a sacharidů. Pod vlivem biochemických reakcí těchto látek začne oxidovat a zařadí dostatečné množství energie. Kromě toho, štěpení energie tuk získaný je dvakrát vyšší než v štěpení sacharidů a bílkovin. Závěr je, že s aktivním životním stylem musíte jíst tolik tuku, jak je to možné.
Co je hlavní úlohou karnitinu?
Hlavní úlohou karnitinu v lidském organismu je stimulovat transport mastných kyselin s dlouhým řetězcem přes vnitřní membránu mitochondrií. Vitamin pomáhá bojovat proti obezitě při spalování tělesného tuku. To je také užitečné pro vývoj svalů: podporuje tvorbu svalové soustavy. Další kroky – boj s cizorodými látkami zavedenými do těla. Pro karnitin jsou charakteristické antioxidační vlastnosti, takže se dokáže vyrovnat s volnými radikály a toxiny.
Které potraviny obsahují vitamín T
Dýně, droždí, sezamová semínka, jehněčí a kozí maso, mléčné výrobky, ryby, drůbež, vaječné žloutky.
Denní potřeba karnitinu
Denní dávka se pohybuje v rozmezí od 300 do 1500 mg. Přesný údaj je stále neznámý, karnitin – je málo zkoumaná látka. Nedostatek může způsobit ztrátu síly a energie, přivodit konstantní únavu a letargii. Většina lidí s nedostatkem vitaminu T trpí nadváhou.
Příznivé účinky karnitinu
- zlepšení srdeční funkce
- prevence ischemické choroby srdeční, aterosklerózy
- snižuje hladinu cholesterolu
- zlepšuje trávení
- obnova gastrointestinální sliznice gastritida, vředy
- zvyšuje odolnost vůči stresu