Stačí, aby se zuby trošku rozbolely a hned si každý uvědomí, jak moc je jejich zdraví důležité. Nejde jenom o kazy, ale také o krvácení dásní nebo přecitlivělost na studené či teplé. Není pochyb o tom, že vylepšit stav zubů pomohou správné zubní pasty a kartáčky. Nezapomínejte ani na ústní vody, které jsou rovněž důležitou součástí péče o ústní dutinu.
V obchodě nebo v lékárně si můžete vybrat z nepřeberného množství zubních kartáčků. Mnohé vypadají na pohled úchvatně, ale to neznamená, že jsou i ideální v praxi. Délka hlavice kartáčku by měla mít okolo 2 -2,5 kusů zubu. Vlákna volte středně měkká či měkká. Nejlépe vám poradí váš zubař nebo dentální hygienistka, protože vidí vaše zuby a mohou konkrétně říct, co je pro vás nejlepší.
Zubům věnujte dostatek času, protože příliš rychlé a krátké čištění pomůže jenom skutečně málo. Po vyčištění by měly být vaše zuby hladké a bez povlaku, což snadno překontrolujete jazykem. Dobrou variantou jsou i kartáčky na baterie, které se rychle postarají o dokonalé čištění. Soustřeďte se i na výběr správné zubní pasty. Měla by být účinná a navíc by vám měla chutnat protože jinak si čištění neužijete a budete mít tendenci k rychlému čištění, abyste už měli vše za sebou. K čištění zubů je potřeba mít správnou techniku, kterou vám opět pomůže najít vás zubař.
Kromě samotných zubů nesmíte zapomínat na mezizubní prostory. Postačí je vyčistit jednou denně před spaním. Čištění se věnujte skutečně pečlivě. K čištění mezizubních prostorů si pořiďte zubní nitě a mezizubní kartáčky. Jednou za půl roku byste měli zajít k dentální hygienistce. Zbaví vás zubního kamene a zuby perfektně pročistí. Posléze si hned všimnete, že přestalo krvácení dásní a přecitlivělost. Zubaře navštivte aspoň jednou ročně. Zubní kartáček nezapomeňte měnit každé dva až tři měsíce.