Mnoho rostlin, které si lidé oblíbili, nemusí být bezpečné pro jejich zdraví. Jiné rostliny mohou být nebezpečné pro děti či domácí zvířata. V případě, že je máte doma, vyhněte se nákupu jedovatých rostlin, nebo je dejte na místo nedostupné dětem. Látky obsažené v jedovatých rostlinách, mohou způsobit vyrážky, podráždění a dokonce otravu.
Jedovaté rostliny
- Listy a plody rostlin, které patří do čeledi Araliaceae, mohou způsobit alergie nebo zažívací potíže. Patří mezi ně japonská aucuba, břečťan, fatsa, fatskhedera, polyscias a schefflerem.
- Begónie obsahuje nerozpustné soli kyseliny šťavelové, takže potříštění šťávou z této rostliny může způsobit popáleniny, a v kontaktu s listy v ústech – způsobí podráždění hrdla a nevolnost. Hlízy begónie jsou nejvíce toxické.
- Rostliny, které patří do čeledi Euphorbiaceae, jako je pryšec, acalypha, jatropha, croton, obsahují euforbin – toxické látky, které mohou způsobit poleptání sliznic a kůže. Při údržbě rostlin této skupiny, je třeba si chránit oči, neboť jejich šťáva dráždí rohovku a může vést ke ztrátě zraku. Při styku s kůží mléčnou šťávou vzniká ekzém, dermatitida nebo zánět, případně může také způsobit astma a alergie.
- Toxické pokojové rostliny. Zde patří květiny čeledi lilkovitých – lilek, okrasné papriky, brovalliyu. Taktéž brunfelziya obsahuje toxické látky, které způsobují průjem, křeče, a kašel.
Pokud došlo k újmě na zdraví, musíte přijmout naléhavá opatření:
- Postižená oblast by měla být důkladně umytá mýdlem pod tekoucí vodou z vodovodu. V případě, že se šťáva dostane do očí, je třeba je opláchnout pod tekoucí vodou po dobu deseti až dvaceti minut.
- Pokud se pozře kus jedovaté rostliny nebo šťávy, je třeba vyvolat zvracení nebo pít vodu s aktivním uhlím, aby se požitý jed dostal z gastrointestinálního traktu.
- V případě, že jde o silnou otravu doprovázenou křečemi, ztrátou vědomí, časté bušení srdce, ihned volejte záchrannou službu. Je přísně zakázané dávat postiženému mléko.
Tipy na zdravý život
GetFitOnline – nový revoluční hubnoucí a kondiční program na míru
Jak si poradit s křečemi v nohách?
Proč chodit na pravidelné zubní prohlídky?
Co se přihodí ve vašem těle během jedné hodiny od vypití Coca Coly?
Jak na to, aby vám hubnutí šlo lépe a chutněji?
Co je stravovací deník a k čemu je nám dobrý
Online kalkulačka kalorie
Přírodní péče o krásu s Ekokočkou
Redukční dieta a recepty
Jaké účinky může mít na náš organismus jmelí nebo hloh?