Rostliny, které obsahují jed

Mnoho rostlin, které si lidé oblíbili, nemusí být bezpečné pro jejich zdraví. Jiné rostliny mohou být nebezpečné pro děti či domácí zvířata. V případě, že je máte doma, vyhněte se nákupu jedovatých rostlin, nebo je dejte na místo nedostupné dětem. Látky obsažené v jedovatých rostlinách, mohou způsobit vyrážky, podráždění a dokonce otravu.

Jedovaté rostliny

  1. Listy a plody rostlin, které patří do čeledi Araliaceae, mohou způsobit alergie nebo zažívací potíže. Patří mezi ně japonská aucuba, břečťan, fatsa, fatskhedera, polyscias a schefflerem.
  2. Begónie obsahuje nerozpustné soli kyseliny šťavelové, takže potříštění šťávou z této rostliny může způsobit popáleniny, a v kontaktu s listy v ústech – způsobí podráždění hrdla a nevolnost. Hlízy begónie jsou nejvíce toxické.
  3. Rostliny, které patří do čeledi Euphorbiaceae, jako je pryšec, acalypha, jatropha, croton, obsahují euforbin – toxické látky, které mohou způsobit poleptání sliznic a kůže. Při údržbě rostlin této skupiny, je třeba si chránit oči, neboť jejich šťáva dráždí rohovku a může vést ke ztrátě zraku. Při styku s kůží mléčnou šťávou vzniká ekzém, dermatitida nebo zánět, případně může také způsobit astma a alergie.
  4. Toxické pokojové rostliny. Zde patří květiny čeledi lilkovitých – lilek, okrasné papriky, brovalliyu. Taktéž brunfelziya obsahuje toxické látky, které způsobují průjem, křeče, a kašel.

Pokud došlo k újmě na zdraví, musíte přijmout naléhavá opatření:

  1. Postižená oblast by měla být důkladně umytá mýdlem pod tekoucí vodou z vodovodu. V případě, že se šťáva dostane do očí, je třeba je opláchnout pod tekoucí vodou po dobu deseti až dvaceti minut.
  2. Pokud se pozře kus jedovaté rostliny nebo šťávy, je třeba vyvolat zvracení nebo pít vodu s aktivním uhlím, aby se požitý jed dostal z gastrointestinálního traktu.
  3. V případě, že jde o silnou otravu doprovázenou křečemi, ztrátou vědomí, časté bušení srdce, ihned volejte záchrannou službu. Je přísně zakázané dávat postiženému mléko.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *