Pod označení vitamíny B (B-komplex) se řadí všechny vitamíny skupiny B. Jedná se o ve vodě rozpustné vitamíny a lidé je potřebují proto, aby jejich organismus pracoval správně. Jejich nedostatek způsobuje různé potíže, kam se například řadí nespavost, špatná nálada, padání vlasů, zácpa, ale i afty a ekzémy. Vitamín B je známý od roku 1912 a jedná se o takový malý velký zázrak. Díky němu bude správně fungovat metabolismus a nelze mu upřít jeho spoluúčast během přeměny živin získaných z potravy na složky, které jsou pro lidské jedince důležité.
Kde najdete vitamíny B?
Vitamíny skupiny B se ukrývají v přirozené formě v různých potravinách. Kdo má rád pestrou stravu, nemusí se obávat jeho nedostatku. Najdete je v masu, kvasnicích, obilovinách, luštěninách. Vitamín B obsahují i jáhly, sýry a ořechy. Pochopitelně obsah druhu vitamínu B je různý. Vitamín B1 získáte hlavně z obilovin, vitamín B12 z masa, hodně vitamínu B vám dodá arašídová pomazánka. Vitamín B2 obsahují hlavně obilniny, vejce, mléko, špenát, kapusta a luštěniny. B3 pomáhá při depresích a stresu, zabraňuje vzniku cukrovky, umí upravit krevní tlak a vypořádá se se škodlivým cholesterolem díky snížení v těle. Dostanete ho do těla, pokud si pochutnáte na listové zelenině, vejcích, mléku, mase nebo pivovarských kvasnicích. B6 pomůže s nočními křečemi nebo při odstranění zadržování tekutin v těle. Nachází se v rybách, játrech, vejcích, luštěninách, kapustě, mrkvi nebo v sušených kvasnicích.
Kdo by měl konzumovat vitamín B?
Konzumace vitamínu B je jasná – neměl by si ho nikdo odpírat. Ovšem existují i rizikové skupiny, které si musí více hlídat přísun komplexních vitamínů skupiny B. Jedná se o starší osoby, které méně jí a tím pádem jejich přísun béčka je menší. Zvýšený příjem B by si měli zajistit lidé s vyšší fyzickou a psychickou zátěží. Vitamíny B umí posílit imunitní systém a hodí se jako doplněk při léčení různých nemocí.