Proč se nedoporučují pít krabicové džusy?

Možná se to stalo i vám. Strčíte brčko do krabičky s džusem, a když ho vytáhnete, všimnete si, že na něm ulpěl zelený sliz. Odporné, šokující! Džus letí do koše a přitom ani nebyl po záruční době. Jak je to možné, že se plesnivý zelený sliz nacházel na okrajích krabičky? Zjistilo se, že se vůbec nejedná o výjimečný případ. Sliz se vytvoří ve chvíli, kdy se do krabičky dostane vzduch, který způsobí kvašení cukru.

V dětských džusech se nejedná o ojedinělou situaci, a příčinou toho je skutečnost, že neobsahují konzervační látky (což je na druhou stranu dobře). Vzduch se do krabičky dostane i malinkou dírkou. Sliz není naštěstí zdraví škodlivý, ale je dosti nechutný.

Balené dětské ovocné džusy – další rizika

Krabicový džus nás sice osvěží, ale obsahuje vysoké množství špatných cukrů a prázdných kalorií. Co jsou to prázdné kalorie? Toto označení nesou potraviny, které poskytují mnoho energetické hodnoty, ale žádné živiny. Jedná se převážně o pamlsky, sladké nápoje, pochutiny, tuky a alkoholické nápoje.

Tyto potraviny konzumujte v malé míře, neboť vašemu organismu nic nepřinesou. Totiž cukr, který obsahují, vyvolává v těle vyplavování přírodních opiátů. Tělo si pak žádá více a platí to pro všechny jídla s vysokým podílem tuku a soli. A to je ta pravá příčina, proč se u vás objevila závislost na sladkosti, bramborové lupínky, zmrzlinu, hamburgery a podobně.

[blockquote source=”Online-dieta.cz“]Doporučení pro čtenáře: Nahraďte sladila stévií a nepřiberete.[/blockquote]

Americké akademie pediatrie – doporučení v případě krabicových džusů

Novorozenci do 6 měsíců je mohou konzumovat pouze na doporučení lékaře například při zácpě. Dětem mezi 6 měsíci a 6 lety z tohoto nápoje nemají žádný nutriční přínos, proto džusy nahraďte čerstvým ovocem bohatými na vitamíny, minerály a vlákninu. Pokud cestujete nebo máte jiný důvod dát svému dítěti napít z krabicového džusu, omezte denní objem na maximálně 2 dcl pro děti do 6 let a maximálně 3,5 dcl pro děti od 7 do 18 let. Nikdy jim nedávejte nepasterizovaný džus!

Závěrem

Džusy v krabici se běžně objevují v našich domácnostech, neboť se jedná o rychlé a pohodlné občerstvení, které si děti oblíbily. Navíc se jedná o méně nezdravý nápoj, než jsou bublinkové limonády. Nicméně džusy nejsou pro naše zdraví přínosem, proto raději pijte čistou vodu, a pro své děti připravujte přírodní džusy z čerstvého ovoce.

Nepijte krabicové džusy
WDnet / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *