Splín, související s ubývající intenzitou slunečního svitu, není žádný výmysl. Během podzimních a později i zimních měsíců se opravdu dějí v našem organismu nepříznivé změny, které postupně gradují, leckdy až do nástupu oné nechvalně proslulé jarní únavy.
A jak se s nimi tedy vypořádat? Zakročte ještě předtím, než se objeví. Máme pro vás několik jednoduchých tipů, skvělých pro zlepšením nálady – ale třeba i pro vaši kondičku nebo kreativní já. Stačí, když si denně dopřejete jeden z těchto nápadů a uvidíte, že podzimní splín zkrátka nebude mít šanci.
Vše začněte pořádným detoxem
Ze všeho nejdřív zbavte organismus všech těch hříšků, které jste mu nasbírali v létě. Večerní grilovačky, alkoholové párty nebo přemíra zmrzliny se zkrátka někde musí projevit, i kdybychom nechtěli. Ale nepředstavujte si detox jen jako nucenou hladovku. Může mít mnohem více podob.
Pokud jste během léta moc nehřešila, nebudete se muset nijak zvláště týrat. Postačí, když po dobu jednoho týdne vynecháte, nebo alespoň omezíte kávu, alkohol a veškeré polotovary. V tom lepším případě můžete i některá denní jídla nahradit zeleninovými nebo ovocnými šťávám a pitný režim si rozšířit o nejrůznější detoxikační čaje.
Tip na článek: Na deprese a špatnou náladu vyzkoušej zelený kratom, z našeho eshopu.
Rozhodně nedoporučujeme žádné drastické kúry, které vám sníží příjem kalorií na minimum. Pro organismus vůbec nejsou zdravé a můžete si rozházet zažívání třeba i na několik týdnů. A o rovnováze vitamínů a minerálů ani nemluvě.
Nezanedbávejte ani spánek
Ne nadarmo se říká, že v ložnici trávíme asi třetinu svého života. Odborníci tvrdí, že denně bychom měli naspat 7-8 hodin. Není to hodně, pokud si uvědomíte, že vaše tělo během této doby regeneruje a sbírá nové síly. A právě během chladných měsíců roku je tato činnosti důležitější, než kdy dřív. Naše tělo totiž ze sebe vydává mnohem více energie, protože nás musí díky převládajícímu nepříznivému počasí i zahřívat.
Takže spánek určitě nepodceňujte. Během něj se totiž uvolňují mimo jiné i hormony štěstí, a když spíme málo, má jich naše tělo jednoduše nedostatek. Samozřejmě se nemusíte přesně řídit doporučením vědců. Koneckonců, každé tělo je trochu jiné. Ovšem pokud cítíte, že se v této oblasti v poslední době zanedbáváte, rozhodně s tím přestaňte. Bude to mít pozitivní vliv nejenom na podzimní deprese.
Zaměřte se na zdravou stravu
Podíl vitamínů v ovoci a zelenině z obchodu chtě nechtě klesá. Nic se totiž nevyrovná letním plodům, vypěstovaným na našem českém sluníčku. A jak tedy podpořit imunitu, a s ní i dobrou náladu? Naši předkové na to měli opravdu skvělý recept – kysané zelí. To našemu tělu dodá prakticky všechny nezbytné vitamíny a minerály, a to ve zcela přirozené formě. Nejlepší je z tohoto pohledu zelí domácí, obohacené o prospěšné mléčné kvašení. Produkty z obchodů v sobě zdaleka tolik výživných složek nemají.
Ale pokud zelí zrovna neholdujete, nic ještě není ztraceno. Vsaďte třeba i na stále oblíbenější kimchi – asijskou fermentovanou zeleninu, která je k dostání už i v každém větším supermarketu, a to po velkých sklenicích.
A chybu neuděláte ani s kysanými mléčnými výrobky, které mají na zdraví našich střev opravdu lví podíl. Jednoduše si najděte to, co vám bude vyhovovat a dopřejte si svou porcí zdraví alespoň 4× týdně. Koneckonců vyvážená strava má příznivý vliv i na naši psychiku.
Vsaďte i na ty správné barvy
Nezáleží na tom, jaký diktát nám předestírají módní mola. Chcete-li mít dobrou náladu, pohlídejte si, abyste měl vždy ve svém okolí něco barevného a veselého. Oblíbený maskot, pletená šála od babičky, kabelka v jasných barvách – to všechno se počítá. Vyzdobte si byt barvou podzimního listí, kávu si připravujte do žlutého nebo oranžového hrnku… Jde o maličkosti, ovšem v konečném důsledku toho zvládnou opravdu hodně.