Dělená strava není již žádným neznámým pojmem a mnoho lidí tento způsob stravování absolvovali s úspěšným zhubnutím. Někteří naopak při tomto stylu nedosáhli úspěchů a jejich váha klesla minimálně. O co v dělené stravě jde? Dělená strava vám doslova obrátí stravovací zvyklosti, proto si předem uvědomte, zda skutečně dělení potravin zvládnete. Jestliže očekáváte trvalé snížení váhy, budete muset držet tento styl trvale nebo se k němu aspoň opakovaně vracet. Jsou známy případy, že osoby zhubly a delší čas se jim váha nevrátila na původní, ale posléze tělo zase nabralo.
Princip tří skupin
Při dělené stravě se setkáte se třemi základními skupinami, které byly rozděleny dle způsobu zpracování v trávicím traktu. Skupina bílkoviny se nesmí kombinovat se sacharidy. Třetí skupinou jsou neutrální potraviny, které lze kombinovat s každou skupinou, nebo si na jídlech pošmáknout samostatně. S dělenou stravou začněte až si o způsobech stravování něco přečtete a prolistujete například i recepty. Zvládnete takto jíst dlouhodobě? Obstojíte si jeden dát brambory a pečené kuře až druhý den? Výhodou tohoto životního stylu je, že se trávicí systém tak trochu uklidí a bude v něm pěkný pořádek. Vše se projeví na lepší látkové výměně.
Většina lidí toto podstupuje kvůli zhubnutí, ale co když to nefunguje? Každé tělo je jiné. Jedno tělo zhubne za měsíc osm kilo, druhé sotva jedno. Většinou nezhubnou lidé, kteří se před tím nijak nepřejídali a vlastně jedli spíše málo a jejich tělo ve skutečnosti hladoví. Ten, kdo jedl hodně se většinou dočká úspěchů a zhubne. Na jakou dobu je opět individuální. Může jít o měsíce, roky… Důležité je dodržovat dostatečný pitný režim,
Příklady potravin dle dělení:
Bílkoviny: maso, masné výrobky – hovězí, telecí, skopové, drůbež, ryby, sójové výrobky, vejce, sýry do 50% tuku, nízkotučné mléko a mléčné výrobky, ovocné čaje, ovocné víno, bílé a červené víno, citrusy atd.
Sacharidy: celozrnné obilí, chléb, housky, koláč z celozrnné mouky, těstoviny, krupice, ovoce, brambory, sušené ovoce atd.
Neutrální potraviny: oleje lisované za studena, neztužené margaríny, máslo, zakysané mléčné výrobky, zelenina mimo brambor a kukuřice, oříšky (ne arašídy), máslo, šlehačka, smetana, tvaroh a tvarohové sýry, vaječné žloutky, čočka, sušený hrách, sušené nebo nakládané fazole a boby, semena, klíčky, med atd.