Všechno jde, když se chce. Známé pořekadlo, kterému jsem nikdy nevěnovala přehnanou pozornost. Vše se změnilo jednoho dne, kdy jsem si řekla: “STOP!”. Pustila jsem se do změny, která se teď stala součástí mého života. Řekla jsem si, že musím změnit všechno. A už je tomu třetí měsíc, kdy se kompletně začíná měnit můj životní styl a tím i život. Pokud i vy chcete uskutečnit malou změnu, která se může stát vaší součástí, vaší osobností, tak pro vás mám příběh dvacetileté dívky, která má od malička problémy s nadváhou a která se tento problém v den svých dvacátých narozenin rozhodla řešit.
Zkoušela jsem již hodně diet, ale žádná nezabrala. Jo Jo efekt se pokaždé dostavil s já místo toho abych zhubla, přibrala ještě navíc dalších 10 kilo. Pročetla jsem hodně článků na internetu, vyslechla hodně rad od kamarádek a vytvořila si svůj vlastní plán, jak s kily dolů. A věřte nebo ne, zatím opravdu funguje.
50% úspěchu vězí v jídelníčku
Ano, neříkám vám žádnou převratnou novinku, ale co mi řeknete na to, když vám řeknu, že se neomezuji ani v pečivu, ani ve sladkém a rozhodně netrpím hlady? Stačí si pouze začít uvědomovat, po čem vaše tělo touží. Rozhodně nedržet drastickou dietu! To je bod číslo jedna.
Hodně lidí kritizuje různá jídla, píší, že by se vůbec neměla jíst a podobně. Já bych vám chtěla ukázat, jak si jídlo upravit tak, aby bylo chutné a abyste po něm neměli výčitky svědomí.
Máte chuť na těstoviny? Tak si dejte těstoviny! Místo obyčejných těstovin použijte rýžové. Ano, připlatíte si asi 10 Kč, jelikož ale budete jíst v menším množství, celková peněžní ztráta je nulová, nebo alespoň já jsem ještě nepocítila žádný rozdíl. Co vám můžu doporučit k těmto těstovinám je VAŘENÁ mrkev a VAŘENÁ kuřecí prsa. Proč jsem zvýraznila slovo vařená? Protože celý jídelníček se distancuje od různých smažených jídel, z kterých je člověku stejně jen těžko a po kterých nemůže normálně fungovat. Jako takový fígl vám doporučím vařit mrkev i maso dohromady. Maso chytne chuť mrkve a mrkev chuť masa. Maso nemusíte ani solit a stejně je šťavnaté a chutné. Po chvíli varu přihodíte pouze špetku kari a necháte si svůj oběd vařit podle své vůle jak dlouho budete chtít. Na talířku můžeme pokapat sójovou omáčkou pro zvýraznění chuti, ale ani tento krok není nutný.
(Na fotce jsou použity rýžové nudle místo rýžových těstovin.)
Když jsme u rýžových nudlí, doporučím vám výbornou náhražku za nudle, které kupujete v rychlém občerstvení. Stačí si nechat podusit zeleninu a do vařících se nudlí kápnout trochu kari, aby chytly tu správnou barvu a chuť. Až bude vše krásně měkké, smícháte nudle se zeleninou, přidáte trochu soli, slunečnicových semínek (což není žádnou podmínkou) a nastrouháte trochu sýru. Kdo bude mít chuť může si do nudlí zamíchat i povařené kuřecí maso a nebo, jako je v případě na fotce, může přidat kuřecí šunku (kuřecí šunku kupujeme s co největším obsahem masa). Toto jídlo je rychlé, chutné a hlavně vám po něm nebude tak těžko jako po již zmiňovaných nudlích z fast foodu.
Jak bojovat s chutí na sladké
Celý život bojuji s otřesnou chutí na sladké. Když si nedám přes den kousek sladkého, jsem nevrlá a tělo si cukr stejně žádá. Někde jsem se dočetla, že vhodný doplněk stravy pro změnu kterou podstupuji jsou proteinové tyčinky, které neobsahují žádné tuky a podobně. Jenomže vyhazujte za takové tyčinky 50 Kč denně. Na doporučení mého kamaráda sportovce jsem začala, pro zahnání chuti na sladké, kupovat (kromě ovoce, které je samozřejmě asi nejlepší náhražkou čehokoliv sladkého) sójový suk. Za 6 Kč si dopřejete sladkou vášeň a chuť na sladké vás v momentě přejde. Pokud vám mohu doporučit, tak já si kupuji sójový suk značky Dolcezza – ne, že bych chtěla dělat reklamu, ale ostatní mě svou chutí neuspokojily. Jediný, který se dal kromě tohoto zkonzumovat byl značky Clever – tedy v prodejnách obchodů Billa. Není také od věci jednou za čas si dát kousek hořké čokolády a nebo třeba gumové medvídky. Vaše tělo potřebuje i ty “špatné” cukry a v malém množství to určitě neuškodí.
Abych vás neošidila ani o snídani, která vás zasytí na celé dopoledne, tak uvedu jako příklad obložený Vital rohlíček (Svoboda Březík). Gervais light, nízkotučný tvrdý sýr, již zmiňovaná kuřecí šunka, kapka kečupu a ledový salát. Jednoduchá snídaně, která vás zasytí.
Místo sladkých vod se samozřejmě pije voda neslazená a pokud jste této vody již přepití – což se během pár dnů jistě stane, tak si dělejte čaje (v letních teplotách ledové).
Tolik malá ukázka jídla. Další doporučení a recepty naleznete ve článku Stačí malá změna! (2. část) již brzy.
Ovšem ještě jeden úkol vás čeká – pohyb. Stačí začít pěkně zvolna. Kdo vlastní rotoped nebo jiné stroje, tak při dívání se na televizi stačí cvičit dvakrát týdně půl hodinky. Kdo nevlastní žádný ze strojů může dělat dřepy, kliky, sklapovačky, skákat přes švihadlo, skákat do rytmu na písničky, prostě jakýkoliv pohyb, aby své tělo nastartoval. Můžu vám říct, že stačí opravdu chvilka pohybu a cítím se plná energie, lépe se mi přemýšlí a hlavně se mi lépe usíná s pocitem, že se věnuji i sama sobě a ne jen práci a škole.
Více o cvičení také v příští části.