Stévie sladká má i jiná pojmenování, například se setkáte se jmény medové lístky, sladká tráva nebo stévie cukrová. Původně se vyskytovala v tropických a subtropických oblastech Jižní a Střední Ameriky. Je ceněna hlavně pro své léčivé účinky a jako náhrada za cukr.
Stévie je rostlinou, která se snadno dostává do lidských životů, protože umí pomáhat s mnohými problémy. Mezi nejčastější patří onemocnění kandidózou, plísněmi, nadváhou, ale dá se využít jako vynikající kosmetický prostředek.
Stévie má jednu až neskutečnou výhodu – osladí a zároveň neobsahuje žádné kalorie. Konkrétně se jedná na dávku 100 mg o méně než půl kalorie. Stévie rovněž umí potlačit chutě na různé dobrůtky a také na tučná jídla. Velice snadno se rozpustí ve vodě a jde smíchat s jinými sladidly. V případě nadváhy je potřeba změnit stravovací návyky. Kdo má rád sladké, určitě má těžší pozici a stévie mu může v mnohých změnách jídelníčku pomoct.
V současné době není nouze o různá infekční onemocnění, které jsou vyvolány kvasinkami nebo plísněmi. Přijímání cukrů a bílé mouky je pro bujení kvasinek ideálním prostředím, proto se náhrada za stévii ve slazení vítá i v tomto problému.
V novinkách v kosmetickém průmyslu se objevily také výrobky pro péči o pleť na bázi stévie. Není však problém si podobné přípravky vyrobit svépomocí doma, stačí si pořídit rostlinky stévie. Pomohou extrakty, prášek nebo celé listy. Po aplikaci poznáte, jak je kůže pevnější a jemnější. K dalším pozitivům se řadí vyhlazení vrásek. Stéviový extrakt můžete namíchat do krémů nebo masek, které používáte – nechte je v lednici.
Stevie nebude přispívat k tvorbě zubního kazu a mohou ji konzumovat také diabetici. Vzhledem k tomu, že byla stévie v roce 2011 pro EU jako přídatná potravina pro potraviny (E960), budete se s ní stále častěji setkávat v různých potravinách.