Ekzémy, lupénka, akné, bércový vřed, plísně, bradavice, celulitida, nádory kůže, opary, růžovka a vitiligo (bílá skvrna na kůži – ztráta kožního pigmentu). Nemilé, ale dnes již nijak výjimečné. Pojďme nahlédnout na příčiny a možnosti léčby.
Klasická a přírodní medicína
Kožní choroby představují v současné době velký zdravotní problém. Klasické medicíně se nedaří zlepšit zdravotní stav nemocných. Spoléhá na léčbu, která se omezuje jen na léky, jež působí proti příznakům choroby, a skrytými příčinami se moc nezabývá, protože je zpravidla neumí zjistit. To má samozřejmě dopad na zdraví nemocného.
Přírodní medicína řeší tyto problémy úplně z jiného konce. Zabývá se právě skrytými příčinami, které v organismu vznikají. Tímto způsobem dosahuje přírodní medicína velmi slušných výsledků. Její propracované diagnostické metody umí velmi přesně určit, který orgán je nemocný a jaký má vztah ke kožnímu systému a potažmo k jednotlivým chorobám.
Příčiny onemocnění
Příčiny kožních neduhů bychom v obecné rovině mohli specifikovat jako nedostatečnou funkci jater, plísně v organismu, a to nejvíce ve střevech, nedostatečnou funkci ledvin a imunitního systému a vysoké hladiny homocysteinu v organismu.
Možná namítnete, že vaše kožní onemocnění je způsobeno alergií. Alergie je ovšem také důsledek vnitřního onemocnění. Velmi přesného zjištění příčiny dosáhneme za pomocí oční diagnostiky (irisdiagnostika), pulsovou diagnostikou nebo vyšetřením na přístroji EAV. Je jen na každém z vás, jaký způsob regenerace organismu zvolí.
Životospráva a pohyb
Nesmím zapomenout na důležitý faktor, kterým je naše životospráva. Ano, měli bychom se zamyslet i nad jídelníčkem a odstranit z něho rizikové potraviny, např. bílou mouku, cukr, uzeniny, čokoládu, cizokrajné ovoce, konzervanty, mléko, limonády, džusy apod. Navrhuji také vhodný pohybový režim, zejména u obézních, kteří mají sklony ke kožním problémům obecně větší. Pohybový režim je důležitým faktorem. Při pohybu zvýšíme svoji teplotu a tím zvýšíme i produkci potu. Potem pak odchází řada škodlivin z kůže přímou cestou z organismu.
Náš životní styl je velmi pohodlný a na sebe už prostě nemáme tolik času. Toto musíme změnit.
Jak tedy na kožní problémy?
Dle zjištěné příčiny, která vyvolává kožní problém, musí následovat i kvalitní regenerace. O výživě a pohybu jsem již mluvil. Terapeut vždy musí nastavit takový postup, který bude ovlivňovat základní příčinu a zmírňovat příznaky nemoci, např. svědění kůže. Obecně musíme vždy při léčbě kožní nemoci zvýšit pitný režim. Na tomto místě preferuji u svých klientů pití kojenecké nebo rozmražené vody v množství 3 litrů za 24 hodin.
Očistná reakce je žádoucí
Chtěl bych ještě upozornit na některé reakce, které souvisí s léčbou. Jsou to tzv. očistné reakce, které se objevují v první fázi léčby. V praxi zaznamenávám dosti často očistnou reakci u léčby lupénky, akné a ekzémů. Přichází po několika dnech užívání bylinek či přírodních přípravků a projevuje se zhoršením nemoci. Trvá od 14 dnů do jednoho měsíce, a není proto vhodné v této fázi léčbu ukončovat. Pokud je očistná reakce velmi bouřlivá, můžeme snížit na dočasnou dobu dávkování přípravků či koncentraci bylinek v nálevu či odvaru. Očistná reakce se nemusí vždy projevit zhoršením nemoci na kůži. Můžeme ji poznat na barvě a zápachu moči, stolice či potu. Očistnou reakci musíme tedy chápat jako pozitivní a žádanou. Bez akce není reakce. Léčba kožních nemocí může být někdy zdlouhavá: to se týká např. lupénky. Proto buďme trpěliví!
Velmi často se mě lidé ptají, jak rozpoznají očistnou reakci od alergické reakce. Zde je vysvětlení: alergická reakce se dostavuje do několika hodin po podání léčebného přípravku a má spíše projevy celkové než místní. Každopádně pokud si nejste jistí, vždy se poraďte se svým terapeutem. V dnešní době můžeme být alergičtí na cokoliv a ve své praxi jsem se již několikrát setkal s alergickou reakcí na určitý lék či bylinku.