Černý čaj je nejznámější a nejrozšířenější čaj u nás. Dlouhou dobu byl v Evropě jediným známým čajem. Ostatní druhy totiž během přepravy lodí ztrácely aroma i barvu. Černý čaj přečká díky fermentaci i náročný transport. V polovině 17. století, začaly světové plantáže díky zvýšené poptávce dodávat světu více tohoto čaje.
Slavné černé čaje pochází z Indie, konkrétně z Darjeelingu a Assamu. Špičkové čaje produkují Čína a Japonsko. Obě tyto země vyvážejí černé čaje mimořádné jakosti. V Číně se mu přezdívá červený, a to podle typické barvy nálevu. Na trhu jsou také čaje z Keni a Zimbabwe.
Hlavním důvodem obliby černého čaje u obchodníku je jeho trvanlivost. Oproti zelenému čaji si udrží výraznou vůni i několik let.
Výroba černého čaje není jednoduchá
S výrobou černého čaje je spojena oxidace polyfenolů, označována jako fermentace. Čajové lístky musí být poškozeny, aby mohl proběhnout chemický proces. Díky tomu se uvolní šťáva, která katalyzuje fermentaci. Fermentace nesmí probíhat moc dlouho, jinak má čaj nepříjemnou zemitou chuť. Sušení při 80 °C ukončuje fermentaci.
Jaké látky jsou obsažené v čaji
Základem je kofein, který působí stimulačně a má povzbuzující účinek. Působí odlišně než v kávě, protože se váže na další látky v něm obsažené. Obsah kofeinu záleží na způsobu přípravy čaje.
Černý čaj obsahuje i tzv. taniny (třísloviny). Tyto látky váží kofein, což má za následek pozvolnější uvolňování a delší účinek kofeinu. Dále obsahuje katechiny (skupina flavonoidů). Jsou to silné antioxidanty. Zabraňují působení negativních volných radikálů v našem organismu, dále ovlivňují enzymy, které se podílí na metabolismu karcinogenů obsažených ve stravě.
Bohužel kvůli fermentaci černého čaje dochází ke snížení obsahu těchto látek a s tím spojený pokles účinku.
Obsahuje také řadu minerálů a vitamínů. Z minerálů je důležitý fluór. Pomáhá proti tvoření zubního kazu. Podporuje vykašlávání a pocení při nachlazení. Je dobrý na očištění střev a při žaludečních potížích. Slabý černý čaj pomáhá při průjmu a zvracení.
Pozitivní účinky:
- pomáhá proti vysokému tlaku,
- pomáhá proti rakovině, infarktu a mrtvici,
- pomáhá v boji s obezitou,
- pomáhá v době nachlazení,
- povzbuzuje nervový systém,
- odstraňuje únavu a nespavost,
- zlepšuje soustředění,
- stimuluje metabolismus.
Pozitivní účinky můžeme očekávat pouze od kvalitních čajů. Nejlepší volbou jsou sypané čaje nebo kvalitní sáčky od renomovaných výrobců. Pokud zakoupíme čaje od běžných výrobců, nemůžeme očekávat mnoho léčivých účinků.
Z kvalitních čajů je to například Earl Grey nebo English Breakfast. Dále Assam Doomur Dullung a Bio Darjeeling.
Příprava
Příprava není nijak složitá. Pro sofistikovanější přípravu jsou nutné dvě skleněné konvice. V domácích podmínkách postačí čajové sítko.
První konvici pročistíme horkou vodu. Nasypeme do ní 4-6 g (3-4 čajové lžičky) čaje na litr vody a zalijeme. Voda by měla mít 98-99 °C. Louhujeme od 3 do 6 minut. Pokud jsou čaje celolisté, louhujeme delší dobu. V opačném případě kratší dobu.
Jako dochucovadlo můžeme použít med, cukr, citron nebo mléko (čaj lijeme na mléko). V případě, že si chceme užít všechny tóny černého čaje, pijeme ho bez přísad.