Přibírá moje dítě správně? A jak to mohu ovlivnit?

Váha novorozence a kojence bývá v ordinaci lékaře i za jejími zdmi tím nejdiskutovanějším tématem vůbec. Často se však v tomto směru strachujeme zcela zbytečně. Poradíme vám, co lze ještě považovat za běžné, a na jaké faktory si naopak dát pozor.

Ztráta váhy po narození je zcela normální

Nelekejte se, pokud vám váha v porodnici v prvních dnech od narození miminka bude ukazovat o něco nižší hodnoty, než máte zapsány v hodině narození. Nejmenší děti ztratí v této době přibližně 7 % hmotnosti. Jde o přirozený proces – dítě se vyprazdňuje a také spotřebovává své vlastní zásoby tuku předtím, než se vám naplno rozjede laktace. Je to zcela běžné a rozhodně nejde o důvod k nasazení příkrmu.

Kilo za měsíc je moc

V prvním čtvrtletí života roste váha kojence přímo raketovým tempem. Váhový přírůstek by však neměl překročit 700 gramů za měsíc. Některá miminka však mohou přibrat i kilo, což rozhodně není zdravé ani správné. Pokud už v této době přikrmujete, měla byste se zamyslet nad množstvím nabízené stravy a případně pochybnosti konzultovat s pediatrem.

Během této doby vám dítě také doslova vyskočí z dupaček. Každý měsíc poporoste o 3-4 centimetry, takže se rozhodně vyplatí kupovat pro začátek o něco větší oblečení. Nebudete ho potom muset tak rychle vyřazovat.

Přibírá méně, a je to v pořádku

Během dalších měsíců života se růst a vývoj dítěte trochu zpomalí. Maminky z toho bývají vyděšené a obávají se, že jejich dítě dostatečně neprospívá. To je ale samozřejmě nesmysl. Stačí si spočítat, kolik kilogramů by vážilo pětileté dítě, které by během každého měsíce svého života přibralo 700 gramů a budete mít jasno. Zdravý vývoj kojence probíhá takto.

  • ve 4. až 6. měsíci přibírá dítě přibližně 500 až 600 gramů za měsíc,
  • v 7. až 9. měsíci přibírá dítě přibližně 400 až 500 gramů za měsíc,
  • v 10. až 12. měsíci přibírá dítě přibližně 300 až 400 gramů za měsíc.

Váhové přírůstky jsou přímo závislé na aktuálním zdravotním stavu i apetitu vašeho miminka. A pokud neodpovídají tabulkám, netrapte se tím. Váš pediatr má celou situaci 100% pod kontrolou, takže se zaručeně nemusíte bát.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *